Allah'a İman

Allah Vardır ve Birdir

ALLAH-VARDIR-VE-BİRDİRAllah’ın varlığını kabul etmek ve O’na inanmak, bütün insanların yaratılışında olan bir yöneliştir. Bir insan, kendi iç dünyasında, vicdanında ve evrende var olan pek çok delille Allah’ın varlığını fark eder ve anlar.

Evrende var olan düzen, Allah’ın birliğinin en açık işaretidir. Çünkü evrende ve varlıklar arasında görülen düzen “yaratıcı”nın bir ve tek olmasını gerekli kılmaktadır.

İnsanlık tarihi boyunca Allah tarafından seçilip gönderilen bütün peygamberler insanları Allah’ın birliğine iman etmeye çağırmışlardır. Onlar, Allah’ın tek, eşsiz, ortaksız ve benzer­siz olduğunu bildirmişlerdir. Buna karşın çeşitli zamanlarda değişik toplumlar ve insanlar, Allah’a eşler koşmuşlar, başka ilâhlar edinmişlerdir.

İslâm dini, tevhid dinidir. Tevhid inancı, insanları tevhide aykırı her türlü inanıştan ve davra­nıştan uzak tutar. Allah’ın nasıl bir ilâh olduğu Kur’an-ı Kerim’de birçok yerde anlatılır. İhlâs Suresi’nde de bu konu özetlenir.

De ki: O, Allah’tır, bir tektir. Allah, Samed’dir. (Her şey O’na muhtaçtır. O, hiçbir şeye muhtaç değildir.) O’ndan çocuk olmamıştır (kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir.

112 / İhlâs Suresi, 1-4. ayetler

20 Yorum

  1. biraz daha kısa olsadı daha iyi olurdu osmaniyede yaşayanlar+1KOYSUN

  2. hoca odevı kıtaptan yapın dıyo ben ınternetten bakıyom

  3. Allah vardır ve birdir. Allah, peygamberlere benim varlığımı ve birliğimi insanlara söyleyin diye vahiy etmiştir. Son peygamber Muhammed en güzel din islamdır Allah kendisine inanmamızı istiyor biz de Allahın bu isteğini yerine getirmemiz gerek. En son çıkan Din islamdır. İnsanlara iyi davranmalıyız, temiz olmalıyız. Allah iyi insanları sever. Allah temiz olanları sever. bir işe başlamadan önce BİSMİLLAHİRRAHMANIRRAHİM çekmeliyiz ki o iş hayırlı gitsin.

  4. evet cok begendim zaten hoca istemişti……………………………………………

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu