Bitkiler Alemi

Deve Tabanı

Deve TabanıDeve Tabanı

Deve tabanı yılanyastığıgillerdendir. Tropikal amerika bitkisi olan bu tür tırmanıcıdır. 2,5 mt. ye kadar boyu uzayabilir. İri ve gösterişli yaprakları vardır. Bazen bitkinin gövdesinde uzayan kökler oluşur. Bu kökler uygun yere konulmuş kaplara uzatılır  ve kaptaki suya sıvı gübre eklenirse bitkiyi besleyen bir kaynak oluşturulmuş olur.

Diğer türü olan filodendron gibi engin karışımlı toprakta yetiştirilmelidir. Bahçe toprağına kaba dere kumu, yaprak çürüntüsü ve kil eklenerek toprak hazırlanmalıdır.

Bu bitki suyu çok sever. Yaz aylarında bol su verilmeli ve yaprakları sürekli nemli tutulmalıdır. Su püskürterek bu sağlanmalı ve toprağını da nemlendirmelidir. Arasıra yapraklar ıslak bir bezle silinmelidir.

Yarı gölge ya da gölge yerlerde yetişitirilmelidir. İlkbahar ve yaz ayları boyunca ayda iki defa olmak üzere  standart sıvı gübre verilmelidir.

ılık ortamları seven bitki kış aylarında 10 dereceye kadar dayanıklılık gösterir.

Saksı değişimine gelince; bu çeşit bitkiler kökleri saksıyı doldurmuşsa bir numara büyüğüne ilkbaharda uygun toprak eklenerek alınmalıdır. Saksı çapı 20 cm. i geçtiğinde ise, kökleri dikkatlice kırpılarak, aynı saksıya dikilmelidir.

Devetabanı monstera gövde çelikleriyle ya da olgun yapraklarının kısa saplarıyla birlikte toprağa sapından daldırılarak çoğaltılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu