Bitkiler Alemi

Gloksinya

Gloksinya

Gloksinya gesnergillerden sürüngen yapılı, rizomlu çok yıllık tek türlü bir bitkidir. Anayurdu Brezilya olan bitki 30cm. e kadar uzayabilir. Gloksinya kenarları düzgün, karşılıklı dizili, yeşil renkli ve ince tüylü kadifemsi yapraklarıyla bir rozet oluşturur. Rozetin ortasında tek renkli ya da katmerli boru biçimli çiçekleri vardır. Çiçekler, açık pembe, mor, beyaz ya da kırmızı açabilir.

Gloksinya da pek çok bitki gibi zengin karışımlı toprak ister. Bahçe toprağına yaprak çürüntüsü , kil ve kaba dere kumu aklenerek toprak hazırlanmalıdır.

Yarı gölge ama aydınlık yerleri seven bitki, istendiği kadar sulanmalı, ancak saksısında su biriktirimemelidir. Aksi takdirde çürür. Ilık ve havadar ortamlarda yetiştirilmelidir. Ne düşük sıcağa, ne de aşırı sıcağa gelemez. Çiçek açam dönemlerinde yarı yarıya azaltılmış potasyumlu gübre verilmelidir.

Gloksinyanın saksı değişimi yapılmaz. Çünkü yıllık bir bitkidir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta; solmuş çiçeklerin ayıklanmasıdır. Ayıklanmadığı takdirde yaprakları çürür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu