Bitkiler Alemi

Hipoestes Çiçeği

Hipoestes ÇiçeğiHipoestes Çiçeği

Hipoestes ayıpençesigillerden bir bitkidir. Salonlar için çok uygun olan bitki koşullar uygun olursa oldukça fazla boy atabilir. Zeytuniden koyu yeşile kadar değişen renkte yapraklarıyla gösterişlidir. Bitkiye güzel görünümünü yapraklarının üzerinde soluk pembe renkteki lekeler verir.

Çiçeğin saksı toprağı sürekli nemli tutulmalı, gerektikçe su verilmelidir. Hipoestes zengin karışımlı toprağı sever. Bahçe toprağına biraz kil, kaba dere kumu ve yaprak çürüntüsü eklenerek toprağı hazırlamak gerekir. Ilık ortamları seven bitki  yaz başında sonbaharın  sonlarına kadar ayda iki defa olmak üzere standart sıvı gübre verilmelidir.

Saksı değişimi, bitkinin kökleri saksıyı doldurduğunda uygun toprak eklenerek bir numara büyüğüyle değiştirilir. Aydınlık ve yarı gölhge yerlerde tutulmalıdır.

Hipoestes sürgünleri ya da gövde çeliklerinin daldırılmasıyla kolaylıkla çoğaltılabilir. Dikkat etmeniz gereken bu bitkinin yapraklarına kırmızı örümcek dadanabilir. Ara sıra yapraklarına ılık su püskürtmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu