Bitkiler Alemi

Kordilin

KordilinKordilin

Kordilin zambakgillerden bir bitkidir. Salonlarda yetiştirmeye oldukça uygun gösterişli bir bitkidir. 90-120cm.e kadar boylanabilir ve çevresine 50cm. e kadar yayılabilir.Kılıç biçimli uzun yaprakların arasından kırmızı, mor, krem ve hatta pembeye kadar değişebilir. Ancak bu bitkinin renklerini koruyabilmesi için, ışık isteğinin , toprak ve su isteğinin doğru karşılanması gerekir.

Kordilin zengin karışımlı toprakta yetişir. Uygun toprağı hazırlarken , toprağına yaprak çürüntüsü, funda yaprağı, kil ve kaba dere kumu eklenmelidir. Bu bitki suyu çok sever. Yaz aylarında bol bol su verilmeli, özellikle yağmur suyu. Arada bir yaprakları ıslatılmalı ve silinmelidir.

Aydınlık ve yarı gölge yerleri sever. Karanlık ortamda yaprakları yeşile döner. Ilık yerlerde yetiştirmelidir. Nisan ayından, eylül ayına kadar olan dönemde bitkiye 2 haftalık aralıklarla standart sıvı gübre verilmelidir.

İki yılda bir olmak üzere ilkbahar mevsiminde bitkinin saksısı uygun toprak eklenerek bir numara büyüğü ile değiştirilmelidir. Bitki yaşlandığında ise; saksısından ilkbaharda dikkatlice çıkarılıp, kökü kırkılarak aynı saksıya dikilmelidir.

Mayıs ve haziran aylarında bitkide 5-6 cm uzunlukta gövde çelikleri alınır ve bitkiye uygun toprağa daldırılıp, çok ılık ve nemli, bir ortamda tutularak kireçsiz suyla bolca sulanarak çoğaltılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu