Bitkiler Alemi

Kardelen

[image width=”medium”]Untitled-1[/image]Yaklaşık 3,000’i endemik (Dünya’nın başka hiç bir yerinde doğal olarak yetişmeyen) toplam 9,000’den fazla bitki türü içeren zengin Türkiye Florasında 500’den fazla soğanlı bitki türü bulunur.

Türkiye, sahip olduğu zengin soğanlı bitkileri; kardelen, karçiçeği, sıklamen, lale, çiğdem türleri ile uluslararası çiçek soğanı ticaretinde çok tanınır.

Türkiye’nin sahip olduğu bitki örtüsü, insanoğlu için yaşamsal önem taşıyan hububat ve yem bitkilerinin ataları, tıbbi bitkiler ve süs bitkileri ile çok zengin bir genetik çeşitlilik içermektedir.

Kardelen bembeyaz çiçekleri ile kış sonunda açan soğanlı bitkiler arasında belki de en çok tanınan bitkidir.
Ülkemizde genel olarak kardelen adı ile bilinen bu cinse ait 10 civarında tür doğal olarak yetişmektedir.
Galanthus elwesii (Toros Kardeleni) ilk olarak 1874 yılında, İzmir yakınındaki dağlarda bulunmuş ve bilim dünyasına tanıtılmıştır.

KuzeybKardelenatı, Batı, Güneybatı Anadolu’da yayılış gösterir. 900–1800 metrede ardıç( Juniperus ) ve çam ( Pinus ) ormanları arasındaki açıklık, kayalık alanlarda serin yerlerde nemli, humusça zengin topraklarda yetişir. Sıcaklığın -15°C’ye kadar düşmesinden etkilenmez. Kısmi güneş alan yarı gölge yerleri sever. 2–3 cm. genişliğinde iki tane grimsi yeşil yaprağı 10-15 cm. uzunluğundadır. En uzun kardelen türlerinden birisidir. Yaprak uçları başlık şeklindedir. Ocak sonundan Mart sonuna kadar çiçek açar. Türkiye’den ihraç edilen çiçek soğanları listesinde ilk sırada yer alır.
Türkiye’de 9 türünün doğada yetiştiği bilinen kardelenlerden bazılarının soğanları Türkiye’nin ihraç ürünleri arasında bulunmaktadır. Galanthus elwesii ile Galanthus ikariae (Galanthus latifolius) adlı türler, uzun yıllardan beri ve başta Hollanda olmak üzere bazı ülkelere, “süs bitkisi” adı altında ihraç edilmiştir. Güncel durumda, Galanthus elwesii ile Galanthus woronowii türleri dışındaki kardelen soğanlarının doğadan toplanarak ihraç edilmesi yasaktır. Bahsi geçen “Toros kardeleni” ve “Karadeniz kardeleni” olarak anılan iki türün soğanlarının ihracatı ise sınırlandırılmıştır.

1996 yılında özel öneme haiz bu bitki için darphane tarafından bir hatıra parası da basılmıştır.
KardelenKardelenKardelen

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu