Dini HikayelerRisale-i Nur'dan Hikayeler

ALLAH’I SEVEN, HABİBİNE UYAR

4“De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!”2 ayeti, sünnete uymanın ne kadar önemli ve lazım olduğunu çok kesin bir şekilde ilan ediyor.
Evet, şu ayet-i kerime, Mantık’taki kıyas içinde, istisnai kıyas bölümünün en kuvvetli ve kesin bir kıyasıdır. Şöyle ki: Nasıl Mantıkça istisnai kıyasa örnek olarak deniliyor:

“Eğer Güneş çıksa, gündüz olacak.” Olumlu netice için denilir: “Güneş çıktı, öyle ise netice veriyor ki: Şimdi gündüzdür.” Olumsuz netice için deniliyor: “Gündüz yok, öyle ise netice veriyor ki: Güneş çıkmamış.” Mantıkça, bu olumlu ve olumsuz iki netice kesindir.

Aynen böyle de, şu ayet-i kerime der ki: “Eğer Allah’ a muhabbetiniz varsa, Habibullah’ a uyulacak. Uyulmazsa, netice veriyor ki: Allah’a muhabbetiniz yoktur.” Allah sevgisi varsa, netice verir ki: Habibullah’ ın sünnetine uymayı netice verir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. BİZİ YARATAN ALLAH IN BİZE VERDİĞİ GÖREVLER YAPMALIYIZ. EĞER YAPMASAK KÖTÜ ŞEYLER OLABİLİR.ALAHI SEVİYORSANIZ BABA VE ANNELERİN DEDİĞİNİ NAMAZ KILMAYI KURAN OKUMAYI VB. ŞEYLERDİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu