Peygamberlerimi Öğreniyorum

Hz. Yusuf (a.s)

yusufHz. Yusuf çok güzel bir çocuk olarak dünyaya gelmişti. Babası Hz. Yaküb, Yusuf’un peygamber olacağından daha Yusuf 12 yaşında iken haberdar oldu. Hz. Yusuf 12 yaşında iken bir rüya gördü. babasına anlattı:
– “Bu gece rüyamda on bir yıldız, ay ve güneşi bana secde ederken gördüm.”

Hz. Yaküb cevab verdi:
– “Oğlum Allah seni mübarek kılsın. lleride senin için iyi şeyler olacak. Bu rüya ileride sana peygamberlik müjdesidir.”
Hz. Yaküb’un Yusuf’a düşkünlüğü diğer çocuklannda kıskançlık başlattı. Ağabeyleri Yusuf’u istemiyorlardı. Bir gün agabeyler toplanıp bir plan yaptılar.

Yusuf’u kıra götürüp öldüreceklerdi. Ertesi gün Hz. Yaküb’un yanına gelerek Yusuf’u götürmek için izin istediler.
Hz. Yaküb, Yusuf’u göndermek istemiyordu. O yüzden oğullanna şöyle dedi:
– “Orada kardeşinize bakamayabilirsiniz. Sonra başına kötü bir şey gelmesin?”

– “Babacığım biz onun ağabeyleriyiz. O’nu muhakkak ki koruyacağız.” Hz. Yakub ikna oldu ve izin verdi. Ormana gittiler.

Ormanda Hz. Yusuf’u öldürmek istediler. Cinayetin büyük günah olduğunu bildikleri için vazgeçtiler. Sonra Hz. yusuf’u bir kuyunun içine bıraktılar. Hz. yusuf’un gömleğine kan sürdükten sonra akşam eve ağlayarak geri döndüler.

Hz. Yakub oğullarını görünce hemen sordu;
– “Ne bu hal? Niçin ağlıyorsunuz?”
– “Ey babamız, ormanda biz koşu yaptık, Yusuf’u
eşyaların başında bıraktık. Döndüğümüzde bu kanlı gömlek vardı. Yusuf’u kurtlar yemiş.”
Hz, Yakub kanlı gömleği yüzüne sürerek ağladı. Gördü ki gömlekte sadece kan vardı.

Fakat bir yırtık izi dahi yoktu. Hz. Yakub, Yusuf’un kurtlar tarafından yenmediğini anlamıştı. Ağlayarak çocuklarına seslendi;
– “Hayır! Bu hikayeyi siz uydurdunuz. Artık bana düşen güzel bir sabırdır.”
Sonraları Hz. Yakub ağlamaktan görmez oldu. Hz. Yusuf kuyunun dibinde Allah tarafından üç gün korundu. Kuyunun oradan bir kervan geçiyordu.

Su içmek için kuyuya bir kova salladılar. Kovayı yukarı çektiklerinde Hz. Yusuf’u gördüler. Sevinçle Yusuf’u yanlarına aldılar. Kervan Mısır’a geldi. Hz, Yusuf’u köle pazarında satışa koydular.
O zamanlar insanlar köle olarak alınıp satılıyordu. Mısır hükümdarı Aziz ile Züleyha’nın çocukları yoktu. Aziz ile kansı Züleyha, Hz. Yusuf’u az bir parayla satın aldılar.

Bir zaman sonra Hz. Yusuf büyüdü artık güzelliği ile göz kamaştırıyordu. Züleyha Hz. Yusuf’a aşık oldu. Hz, Yusuf a aşkını söyledi. Hz. Yusuf karşı koydu, kaçmak istedi. Kaçarken Züleyha Yusuf’u arkadan yakaladı. O sıra Aziz içeri girdi. Çok sert bir tavırla ne olduğunu sordu. Hz. Yusuf doğruyu anlattı. Fakat Züleyha hemen atılarak Yusuf’un kendine tecavüz etmek istediğini söyledi.

Züleyha Yusuf’u elde edemeyince O’nu zindana göndermişti. Hz. Yusuf zindana gitmenin daha hayırlı olduğunu bildiği için fazla üzülmedi. Zindandakiler Hz. Yusuf’un şerefli ve terbiyeli bir genç olduğunu biliyorlardı. Hz. Yusuf’u sevgi ile karşıladılar. Hz. Yusuf zindandakilere Allah yolunu anlatıyor ve hep beraber ibadet ediyorlardı.

Bir gün Mısır Hükümdarı bir rüya gördü. Rüyasında “yedi cılız inek, yedi yağlı ineği yiyordu. Ayrıca yedi yeşil başağın yanında yedi kurumuş başak vardı.”
Hükümdar rüyanın yorumunu istedi. Rüyanın yorumunu bir tek Hz. Yusuf yapabildi:
– “Yedi sene ekinlerinizi ekiniz. Biçtiğiniz ekinleri başaklarında saklayın ve yiyeceğiniz kadarını kullanınız.

Daha sonra büyük bir kıtlık olacak. Bu yedi senede biriktirdiklerinizi kıtlık içinde geçecek yedi senede yersiniz. Bolluk yedi seneden sonra gelecektir.”
Bu rüya yorumundan sonra Hz. Yusuf zindandan çıkarıldı. Hz. Yusuf Mısır’ın idaresine geçti. Yedi sene bolluk zamanında ambarları doldurdu. Genel kıtlık zamanı halka buğday dağıttı.

Hz. Yakub buğday almaları için oğullarını Mısır’a gönderdi. Hz. Yusuf ağabeylerini tanımıştı. Ancak ağabeyleri Yusuf’u tanıyamadı. Hz. Yusuf’ta kendini tanıtmadı. Fakat kaç kardeş olduklarını sordu. Zira kardeşi Bünyamin aralarında yoktu. Bir daha ki gelişlerinde Bünyamin’i de getirmelerini istedi. Bir sonraki gelişlerinde Bünyamin’de yanlarındaydı.

Erzakları aldılar geri döneceklerdi ki Hz. Yusuf gizlice kendini Bünyamin’e tanıttı. Sonra hırsızlık yaptığı gerekçesiyle Bünyamin’i yanında tuttu
Ağabeyleri Hz. Yakub’un yanına gittiler. Yanlarında Bünyamin yoktu. Hz. Yakub Bünyamin’i sordu. Hz. Yakub’un oğulları; Bünyamin’in Mısır’da kalmasının nedenini anlattılar. Hz. Yakub oğullarını Mısır’a gönderdi ve Hz. Yusuf’a bir mektup yazdı.

Mektupta Bünyamin’in hırsızhk yapmayacağını belirtti. Ayrıca Hz. Yusuf’tan Bünyamin’i geri göndermesini istedi. Hz. Yaküb’un oğulları Mısır’a vardılar. Hz. Yusuf ağabeylerine bu defa kendini tanıttı. Ağabeyleri çok şaşırdılar. Hz. Yusuf onlara hiç kızmadı. Ağabeylerini kucakladı. Kendi gömleğini ağabeylerine vererek şöyle dedi:

– “Bu gömleği babama götürün. Gömleği yüzüne sürsün, artık o görecektir. Sonra da tüm ailenizle buraya geliniz.”
Ağabeyleri Hz. Yusuf’un dediklerini yaptılar. Hz. Yakub’un gözündeki perde indi ve görmeye başladı. Hz. Yakub çok sevindi.
Sonra Mısır’a gidip hep beraber mutlu olarak yaşadılar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu