Bitkiler Alemi

Süs Domatesi

Süs Domatesi

Süs domatesi patlıcangillerden bir bitki olup, latince adı, Lycopersicum Esculentum’dur. Aynı adı taşıyan meyvası en çok tüketilen sebzelerden biridir.

Aslında tarla ve bahçelerde yetiştirilen süs domatesi, saksılarda da kolaylıkla yetiştirilmektedir. Bitkinin kendine özgü hoş bir kokusu vardır. Yaz başlarında sarı renkli küçük çiçekler açar ve sonra erik ya da kiraz büyüklküğünde meyveler verir.. Dikkatli bakıldığında saksılarda da oldukça çok meyve vermektedir.

Süs domatesi zengin karşımlı toprak ister. Humusca zengin bahçe toprağına kaba dere kumu ve çürük yaprak ile yanmış çiftlik gübresi eklenerek saksısı hazırlanmalıdır.

Bitki bol su ister ama dikkat edilmesi hgereken nokta aşırıya kaçmamak ve sususz bırakmamak olacaktır. Süs domatesi güneşli ve aydınlık yerleri sever. Gölge yerde bırakıldığıonda gelişimi durur.

En düşük 15 santigrat derecede dayanır. Ayda iki defa olmak üzere standart sıvı gübre verilmelidir.

Süs domatesi gelişince hereklenmelidir. Yani herek adı verilen kazıklara bağlanarak destek sağlanmalıdır. Domatesin yaprak koltuklarında küçük yaprakçıklar çıkarsa bunlar budanmalıdır. Aksi takdirde gelişimi durur.

Tohumuyla çoğaltılarak üretilir. Ama üretme i,şini profesyonellere bırakmak, fidesini alıp yetiştirmek mantıklıca olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu