Örnek ŞahsiyetlerŞehidler

Şehid Dr. Mustafa Çamran’ın şehadetinin 34. yıl dönümü…

153

21 Haziran büyük mücahid ve değerli Müslüman düşünür Dr.Mustafa Çamran’ın şehadet yıldönümü…
İmam Humeyni’nin -ks- övdüğü büyük insan…

Dr. Mustafa Çamran, 1932 yılında Tahran’da doğdu, İslami mücadele saflarına ortaokul çağındayken katıldı, Tahran Üniversitesi Fen Fakültesini birincilikle bitirdi. Şah ve emperyalizm aleyhine birçok gösteri, miting ve benzeri eylemler örgütledi ve üniversite gençliğinin liderlerinden oldu.Üniversiteyi bitirdikten sonra Amerika’ya gidip Elektro-Fizik üzerine doktorasını tamamlayan şehid Çamran, ABD’deki Müslüman öğrencilerin örgütlenmesinde de aktif rol aldı ve Müslüman Öğrenciler Birliğini kurdu.

Doktorasını tamamladıktan sonra Lübnan’a gidip Şehid Musa Sadr’la çalışan, oradan da İran’a dönen Çamran, 1963 yılındaki ünlü “15 Hordad” kıyamına katıldı ve kıyamın kanlı bir katliamla bastırılmasının ardından İran’ı terk ederek Mısır’a gitti. Mısır’da o günlerde, Müslümanlar’ın en Önemli gündemi olan Filistin sorunu ile ilgilendi, gerilla eğitimi aldı.

Lübnan’da 1970 yılından itibaren bu doğrultuda çalıştı ve “Mahrumlar Hareketi’’ni kurdu. İmam Musa Sadr ile bir müddet sonra bu hareketin askeri kanadı olan “Emel” örgütünü oluşturup Siyonist İsrail’e karşı ilk kez “tamamen İslami olan bir savaş ve mücadele” başlattı. İslam inkılabıyla birlikte Lübnan’dan İran’a dönen Çamran, İslam İnkılabı Muhafızları’nın örgütlenmesinde öncülük etti. Irak’ın İran’a saldırmasıyla birlikte cepheye giden ve İslam İnkılabı Muhafızları komutanı olarak bizzat en ön saflarda savaşa katılan Çamran, 1981 Haziran’ında Güney cephesinde, şehid oldu.

Bir eliyle kalem, bir eliyle silah tutan ve geceleri secdede gözyaşları dökerek Rahman’a yakaran nadide bir İslam düşünürü de olan Çamran’ın kitapları ve duaları pek ünlüdür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu