Risale-i Nur'dan Hikayeler

“RİSALE-İ NUR HIZIR GİBİ YARDlMA YETİŞTİ”

RİSALE NUR YARDIMA YETİŞTİGayet büyük bir meydan muharebesinde ve iki tarafın bütün kuvvetlerinin toplandığı bir alanda iki tabur çarpışıyorlar. Düşman tarafı, o en büyük ordusunun kendi taburuna yardım etmek ve manevi kuvvetini artırmak için her vasıtayı kullanırken; imanlı taburun manevi kuvvetini bozmak ve askerlerinin dayanışmasını kırmak için de her vesileyi kullanır. Önemli bir dayanak noktasını kendi tarafına çekerek, ihtiyat kuvvetini dağıtır.

Müslüman taburun her bir askerine karşı, cemiyet ve komitecilik ruhuyla dayanışma için olan bir grup gönderir. Bütün bütün manevi kuvvetini yok etmeye çalıştığı bir anda, Hızır gibi biri çıkar, o tabura der:

“Ümitsiz olmayın! Sizin öyle sarsılmaz bir dayanak noktanız ve öyle yenilmez muhteşem ordularınız ve tükenmez ihtiyat kuvvetleriniz var ki, dünya toplansa karşısına çıkamaz. Sizin şimdilik yenilmenizin bir sebebi, bir cemaate ve bir manevi şahsakarşı bir askeri göndermenizdir.

Çalışın ki, her bir askeriniz, istinat noktaları olan dairelerinden manen istifade ettiği manevi kuvvetle bir manevi şahıs ve bir cemiyet hükmüne geçsin.” Böyle der ve tam kanaat verir. Aynen öyle de, iman ehline saldıran dalalet ehli, bu asır cemaat zamanı olduğu cihetiyle, cemiyet ve kornitacılık mayasıyla bir manevi şahıs ve habis bir ruh olmuş. Müslüman alemindeki umumi vicdanı ve kalbi bozuyor. Ve sıradan halkın taklidi olan inançlarını koruyan İslami perdeyi yırtıyor.

Her bir Müslüman tek başına bu dehşetli yangınlardan kurtulmaya ümitsizce çabalarken, Risale-i Nur Hızır gibi yardıma yetişti. Kainatı dağıtamayan bir kuvvet onu bozamaz. Temsildeki diğer noktaları siz tatbik ediniz, öyle ki o sır görünsün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu