Dini HikayelerRisale-i Nur'dan Hikayeler

İNSANDAKİ MANEVİ CİHAZLAR

İNSANDAKİ MANEVİ CİHAZLAREn güzel şekilde yaratılan insan, fikrini sadece dünya hayatına hapsetse, yüz derece sermayece hayvandan yüksek olduğu halde, yüz derece serçe kuşu gibi bir hayvandan aşağı düşer. Başka bir yerde bir temsil ile bu hakikati açıklamıştım. Yeri geldi, yine o temsili tekrar ediyorum.

Şöyle ki: Bir adam, bir hizmetkârına on altın verip: “Özel bir kumaştan bir kat elbise yaptır” diye emreder. İkincisine bin altın verir, bir pusula içinde bazı şeyler yazılı o hizmetkarın cebine koyar, bir pazara gönderir. Evvelki hizmetkar, on altınla güzel bir kumaştan mükemmel bir elbise alır. İkinci hizmetkar, divanelik edip, evvelki hizmetkara bakıp, cebine konulan hesap pusulasını okumayarak, birdükkancıya bin altın vererek bir kat elbise istedi. insafsız dükkancı da kumaşın en çürüğünden bir kat elbise verdi.

O bedbaht hizmetkar, efendisinin huzuruna geldi ve şiddetli bir ceza gördü ve dehşetli bir azap çekti. İşte, en düşük bir aklı olan anlar ki, ikinci hizmetkara verilen bin altın, bir kat elbise almak için değildir. Belki mühim bir ticaret içindir.

Aynen onun gibi, insandaki manevi cihazlar ve latifeler, her birisi hayvana nisbeten yüz derece geniştir. Mesela, güzelliğin bütün mertebelerini fark eden insan gözü; ve yiyeceklerin bütün çeşit çeşit kendilerine özgü zevklerini ayırt eden insanın tad alma duygusu; ve hakikatlerin bütün inceliklerine nüfuz eden insanın aklı; ve mükemmelliğin her türüne tutkun insanın kalbi gibi diğer cihazları, aletleri nerede; hayvanın pek basit, yalnız bir-iki derece ortaya aletleri nerede?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu